Tietoa uusille opiskelijoille
Opintojen alkaminen
Kirjasto- ja tietopalvelun koulutusohjelman ensimmäisen vuoden opinnot alkavat torstaina 1.9.2011 klo 10.00 Framilla auditoriossa (Kampusranta 9 B).
Tervetuloa opiskelemaan!
Kartta
Koulun sijainti kartalla
Kartta Framin toimipisteestä
Opiskelijayhdistyksen tiedote
Seinäjoen ammattikorkeakoulun opiskelijakunta SAMO on ammattikorkeakouluopiskelijoiden alueellinen edunvalvonta- ja palvelujärjestö. Opiskelijakunnan jäseneksi voivat liittyä kaikki Seinäjoen ammattikorkeakoulussa opiskelevat.
Lisätietoja sivulta
http://www.samo.fi/
.
Tietoa opiskelija-asumisesta
Seinäjoen opiskelija-asunnoista saat tietoa osoitteesta
www.marttilankortteeri.fi
.
Tietoa opintotuesta
Kesästä/syksystä 2011 lukien KELA ei enää lähetä esitäytettyjä
opintotukihakemuksia. Opintotukea haetaan sähköisesti Kelan
asiointipalvelussa http://www.kela.fi/asiointi.
Palvelua varten tarvitset vain verkkopankkitunnukset tai sähköisen
henkilökortin. Voit myös käyttää paperista opintotukihakemusta (lomake OT2) ja palauttaa sen mihin tahansa KELA:n toimistoon tai voit jättää hakemuksen yksikkösi opintotoimistoon.
KELAn
asiointipalvelu tarjoaa opiskelijalle kattavan verkkopalvelun, jossa
hakemuksen lisäksi voi palauttaa, perua ja lakkauttaa opintotuen
sähköisesti, tarkistaa maksetun opintotuen määrän, tulorajat, oman
hakemuksensa käsittelytilanteen, tuen maksupäivän ja suuruuden sekä
opintolainatiedot.
Lisätietoja: KELA
Muuttoilmoituksen tekeminen
Muuttoilmoitus tai postinjakelun keskeytys kannattaa tehdä hyvissä ajoin, jotta postisi tulee oikeaan osoitteeseen halutusta päivämäärästä lähtien. Voit tehdä muuttoilmoituksen Postille ja/tai maistraatille. Internetissä ja puhelimitse voit tehdä ilmoituksen itsestäsi ja samalla kertaa muuttavista perheenjäsenistäsi.
Lisätietoja osoitteesta
http://www.posti.fi/muuttoilmoitus/
.