liiketalous.png

Pk-yrittäjyyden koulutusohjelma

Tiesitkö että pk-yrityksiä on yli 99 % Suomen ja Euroopan yrityksistä?
Pk-yrityksissä tarvitaan moniosaajia, jotka osaavat tarttua hommaan kuin hommaan ja saada valmista aikaan!
Pk-yrittäjyyden koulutusohjelma on ainoa lajiaan Suomessa. Keskitymme valmentamaan pk-yritysten vastuutehtäviin, joko yrittäjänä tai toisen yrityksessä.

Pk-yrittäjyyden tradenomiksi

Keskityt opinnoissasi pienten ja keskisuurten yritysten toimintaan. Jo ensimmäisestä vuodesta lähtien opit ratkomalla oikeiden yritysten ongelmia. Alkuvaiheessa etenet koulutusohjelman yhteisen ohjelman mukaisesti (tutustu koulutusohjelman yhteisiin opintoihin, http://ops.seamk.fi .)

Loppupuolen opinnot suunnitellaan jokaisen kanssa yksilöllisesti. Teet sitä mikä parhaiten sopii urasuunnitelmiisi! Voit panostaa esimerkiksi markkinointiin, verkkoliiketoimintaan, tuotannon suunnitteluun tai vaikkapa palvelujen kehittämiseen. Jos sinulla on yritysidea, opintosi räätälöidään tukemaan ideasi jalostamista oikeaksi yritykseksi. Yksilölliseen opintosuunnitelmaan poimitaan opintoja esim. liiketalouden koulutusohjelman tarjonnasta ja SeAMKin vapaasti valittavien opintojen tarjonnasta. Yritystallissa voit kehittää omaa liikeideaasi jo opiskelujesi aikana. Avuksesi saat asiantuntijat ja työvälineet. Valmistuessasi voit ryhtyä yrittäjäksi omaan yritykseesi! Voit myös suunnata kohti kauppiasyrittäjyyspolkua (KYP) ja ryhtyä isona vaikkapa kauppiaaksi.

Kansainvälisyys on arkea pk-yrittäjyyden ohjelmassa. Kotimaassa tutustut Gateway ohjelman ulkomaisiin opiskelijoihin ja suoritat myös itse kursseja kansainvälisissä ryhmissä. Varmaan lähdet myös opiskelijavaihtoon ulkomaille, ehkä harjoitteluunkin. Jos tämä ei riitä, voit suorittaa samaan aikaan kaksi tutkintoa, toisen Suomessa (tradenomi) ja toisen Saksassa (BBA).

Oppiminen on kokemusta

Ensimmäisestä vuodesta lähtien toimit tiimissä, joka ratkoo oman kumppaniyrityksen ongelmia. Kumppaniyritystoiminta liittyy melkein kaikkeen opiskeluun. Esimerkiksi harjoitustyöt teet siis oikealle yritykselle. Bonukseksi saat yrityskontakteja jo opiskeluaikana.

Pk-yrittäjyydessä opitaan tuhannella eri tavalla. Tekemällä, kokemalla, lukemalla, kuuntelemalla, ajattelemalla; yksin, yhdessä; koulussa, kentällä – pääasia että opit ja kehityt itsenäisenä ongelmanratkaisijana. Lue lisää opiskelijoiden kertomuksia opiskelustaan: Näin me opiskelemme!

Ohjelmaan kuuluvat myös omaehtoiset oppimisprojektit. Oppimisprojekteissa suunnittelet yhdessä toimeksiantajasi kanssa esimerkiksi kehittämishankkeen, jossa voit samalla oppia jotain.  

Opiskelukaupunkisi Seinäjoki

Opiskelet vielä syksyn 2012 Seinäjoella legendaarisessa Koulukadun toimipisteessä (Koulukatu 41). Vuoden vaihteessa SeAMK:n liiketalouden ja hallinnonalan koulutus muuttaa upeisiin, uusiin toimitiloihin Framille Kampusrantaan, jossa jo on tekniikan, kulttuurin ja sosiaalialan koulutus.

1.1.2013 lähtien olemme osoitteessa Frami F:

framif.jpg

Opiskelujesi ensimmäiset kaksi vuotta opiskelet Seinäjoella.

Seinäjoki on 57 000 asukkaan maakuntakeskus ja yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista. Seinäjoki -24h hyvää elämää!

Kolmantena vuonna opiskelet luultavasti jossain ihan muualla: vaikka Saksassa, Koreassa, Espanjassa tai Alankomaissa. Pk-yrittäjyyden opiskelijoista lähes kaikki viettävät lukukauden ulkomailla.

Eikö tavallinen riitä?

Olet erilainen tradenomi! Valmistut ainoana Suomessa Pk-yrittäjyyden koulutusohjelmasta, ja sinulla on takanasi kokemuksia, joista kelpaa kertoa. Sinulla on valmiudet toimia esimerkiksi yksityisyrittäjänä, markkinoinnin moniosaajana tai tuotantotalouden tuntijana. Tutustu valmistuneiden tarinoihin tästä.

Lisätietoja tradenomien työllistymisesta, palkkauksesta jne. löydät esimerkiksi Tradenomiliiton sivuilta.

Opiskelijaksi Ammattikorkeakouluun

Hakeminen:

koulutusohjelmaan haetaan valtakunnallisessa yhteishaussa (www.amkhaku.fi/nuoret) kevään yhteishaussa. Koulutus alkaa syksyllä 2012.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------


SeAMK:ssa tradenomiksi voi opiskella kolmessa eri nuorten ohjelmassa. Toinen suomenkielinen koulutusohjelma on on Liiketalous ja kokonaan englanniksi tutkinnon voi suorittaa BBA:ssa.

Lisätietoja:

Koulutusohjelmapäällikkö: Tero Turunen Tero, 040 830 2366 tero.turunen(a)seamk.fi
Opinto-ohjaaja: Raija Rauma, 040 830 4214 / raija.rauma(a)seamk.fi

Lue opiskelijoiden kommentteja! 
Näin me opiskelemme 

face.png

Tutkintonimike:
tradenomi

Koulutuksen laajuus:
210 op, 3,5 vuotta

Hakukoodi:
1749/349

Hakeminen:
koulutusohjelmaan haetaan valtakunnallisessa yhteishaussa (www.amkhaku.fi/nuoret) kevään yhteishaussa. Koulutus alkaa syksyllä.

Seuraava haku suunnitteilla keväälle 2013.


Aloituspaikat:
30

SeAMK Liiketoiminta
Yrittäjyys
Vaasantie 1
60100 Seinäjoki
020 124 5386
yrittajyys(at)seamk.fi

Huom! Osoite muuttuu: 1.8.lähtien Koulukatu 41


kyp banneri copy.jpg

Tytöt Seoulissa

안녕하세요 annyeong haseyo! (Hello!)

Pk-yrittäjyyttä opiskelevat Pipsa Pulkkinen ja Jenni Koskela ovat vaihdossa Etelä-Korean pääkaupungissa Seoulissa. Tutustu tyttöjen blogiin.

Päivitetty : 8.5.2012 / Anu Hauta-aho