KÄYNNISSÄ OLEVAT PROJEKTIT
Tekniikan yksikössä on käynnissä useita pitkäkestoisia yritysten ja toimintaympäristön kehittämishankkeita. Niistä on lisätietoja alla ja oheisissa esitteissä.
Työpaikkaopinnot-projekti
Projektin tarkoituksena on kehittää ja testata työpaikkaopintoihin (ohjattu harjoittelu, projektiopinnot ja opinnäytetyö) toimintamalli, jonka tuloksena opiskelija
• valmistuu nopeammin ja
• on nykyistä valmiimpi työelämään valmistuessaan.
Lisätietoja
Koneteknologiakeskus SeAMK
Projektin tavoitteena on tuoda SeAMK:n tarjoamat palvelut tutuiksi Etelä-Pohjanmaan teknologiateollisuudelle ja vahvistaa yhteistyötä yritysten ja SeAMK:n välillä. Tekniikan yksiköllä on mahdollisuus tarjota huippulaboratorioitaan ja osaamistaan esim. erilaisiin tutkimus- ja kehitysprojekteihin.
Lisätietoja: www.seamk.fi/koneteknologiakeskus
Koneteknologiakeskus SeAMK teollisuuden palveluksessa

TASKU: Tutkintotodistus taskussa – miten kiinni työelämään?
Nuorten insinöörien ja tradenomien täydennyskoulutus Etelä-Pohjanmaalla
TASKU -projekti toteutetaan järjestämällä täydennyskoulutusta nuorille, korkeasti koulutetuille työttömille, jotka ovat valmistuneet vuonna 2008 tai sen jälkeen kauppatieteiden tai tekniikan aloilta. Tavoitteena on opiskelijan aiemmin hankkiman osaamisen soveltaminen käytännön työelämän taidoiksi ja sitä kautta työllistyä omalle alalleen. Koulutuksen painotus on työssäoppimisessa ja se toteutetaan pääsääntöisesti työelämäprojekteina ja ohjattuna työharjoitteluna.
Projektin toteutetaan yhteistyössä SeAMK liiketoiminnan kanssa. Päärahoittajana on Euroopan Unionin Sosiaalirahasto (ESR).
Lisätietoja Eija Rintamäki puh. 040 830 2404 tai eija.rintamaki(at)seamk.fi

EXPERTTI-oppimismalli
Koulutus lähemmäksi yritystarpeita - koulutettavat läheltä elintarviketeollisuutta
Elintarvikkeiden elinkaari lyhenee entisestään. Tuotteiden nopea vaihtuvuus merkitsee tarvetta uudistaa tuotantotekniikkaa nopealla syklillä. Erityisesti koneiden ja laitteiden muunneltavuus, puhtaana pidettävyys ja työturvallisuus ovat tänä päivänä elintarviketeollisuuden jatkuvia haasteita.
Asiantuntijapalveluita käytettäessä on haasteena kuinka ulkoa tuotu osaaminen voisi toimia pitkävaikutteisesti yrityksen toiminnan elinkaaressa. Projektin tavoitteena on kehittää työelämälähtöinen oppimismalli ja lisätä asiantuntijuutta projektiin osallistuvissa yrityksissä. Projektin kohdeyrityksiä ovat elintarvikkeita valmistavat, elintarviketeollisuuden konevalmistajat sekä heille palveluita tuottavia yritykset.
Projektin toteutusaikataulu on 1.12.2009-31.11.2011 ja sen toteuttajana toimii Seinäjoen ammattikorkeakoulun Tekniikan yksikkö. Projektin päärahoittajana on Euroopan Unionin Sosiaalirahasto (ESR).

Lisätietoja projektipäällikkö Merja Kyntäjä, puh. 040 830 4164 tai merja.kyntaja(at)seamk.fi
VÄLKKY Verkostoitunut älykkäiden koneiden kehitysympäristö
Hankkeen tarkoituksena on edistää elektronisia ohjausjärjestelmiä sisältävien koneiden ja laitteiden kehittämistä pk-yrityksissä. Kiinnostuneita yrityksiä pyydetään ottamaan yhteyttä projektipäällikkö Jarkko Pakkaseen puh. 040 830 2443 tai jarkko.pakkanen(at)seamk.fi.
YK-markkinoiden haltuunotto ja toimitusprosessin hallinta
YK- markkinoiden haltuunotto ja toimitusprosessin hallinta -projektin tarkoituksena on auttaa alueen pk-yrityksiä pääsemään osalliseksi YK:n hankinnoista, ja samalla toimimaan hyväksyttynä tuotteiden ja palveluiden toimittajana YK:lle. Projektiin voivat tulla mukaan eteläpohjalaiset yritykset joiden tuotteet ja palvelut soveltuvat YK:n organisaatioiden tarpeisiin ja lisäksi yritykset, joilla on mahdollisuus kehittää uusia ko. hankintoihin soveltuvia tuotteita. Pohjanmaan alueella on rinnakkaisprojekti, jonka toteuttajana toimii Oy Merinova Ab.
Lisätietoja Juha Palomäki puh. 040 830 4247 tai juha.m.palomaki(at)seamk.fi
Klusteriennakointi osaamistarpeiden selvittämiseen
Hankkeen tarkoituksena on kehittää tulevaisuuden osaamistarpeita esiin nostava klusteriennakointimalli ammattioppilaitosten ja ammattikorkeakoulujen opetussisältöjen kehittämiseen. Pilottina käytetään Etelä-Pohjanmaan verkostoitunutta kone- ja laiterakennusklusteria. Hanketta hallinnoi SeAMK Liiketoiminta. Tekniikan yksikkö vastaa insinöörikoulutuksen osasta. Yritysten edustajia toivotaan aktiivisesti mukaan työpajoihin.
Lisätietoja Kati Katajisto puh. 040 830 4237 tai kati.katajisto(at)seamk.fi
POWERI –oppimisympäristö
Projektissa kehitetään SeAMKin simulointiosaamista hyödyntäen digitaalinen oppimisympäristö Etelä-Pohjanmaan ns. haasteellisilla alueilla toimivien 2. asteen ammatillisten oppilaitosten/yksiköiden käyttöön kone-, automaatio ja sähkötekniikan opetukseen. Projekti verkottaa siten samalla Etelä-Pohjanmaalla toimivia 2. asteen ammatillisia oppilaitoksia entistä tiiviimmin yhteistyöhön keskenään ja Seinäjoen ammattikorkeakoulun kanssa.
Lisätietoja Hannu Reinilä puh 040 830 4160 tai hannu.reinila(at)seamk.fi.
POWERI_projektiesite.pdf
Poweri-oppimisympäristö.pdf (400 Kt) Poweri-oppimisympäristö.pps (3 Mt)
AMK-insinööristä konetekniikan diplomi-insinööriksi
Muuntokoulutus toteutetaan Tampereen teknillisen yliopiston tuotantotekniikan laitoksen ja SeAMK Tekniikan yhteistyönä Seinäjoella 2009 -2012. Hakuaika koulutukseen on päättynyt.
Lisätietoja Kati Katajisto puh. 040 830 4237 tai kati.katajisto(at)seamk.fi.