Tietoa uusille opiskelijoille
Tervetuloa opiskelijaksi SEAMKiin!
Tältä sivulta löydät tietoa uusille yhteishaussa hyväksytyille opiskelijoille opintojen aloittamisesta syksyllä 2025. Tietoja päivitetään!
Muutokset ja täydennykset tämän sivun tietoihin ovat mahdollisia. Seuraathan sivua mahdollisten muutosten osalta ja tarkistat tiedot vielä ennen opintojen aloitusta.
Todistuskopiot
Yhteishaussa hakijoita pyydettiin hakulomakkeen täyttämisen yhteydessä lataamaan todistuskopiot suorittamistaan tutkinnoista. Mikäli et hakuaikana pyynnöstä huolimatta ladannut todistuskopioita, tulee sinun ladata kopiot opiskelupaikan vastaanottamisen yhteydessä. Katso tarkemmat tiedot Opiskelijavalinnat-sivulta kohdasta “Opiskelijaksi hyväksytyn todistuskopiot”.
Opiskelijavalinnan ehdollisuus
Muistathan, että opiskelijavalinta on aina ehdollinen siihen saakka, kunnes ammattikorkeakoulu on tarkistanut kaikki hakemiseen ja opiskelijavalintaan vaikuttavat tiedot ja todistukset. Ammattikorkeakoulu voi purkaa opiskelijavalinnan, jos todistuskopioita ei toimiteta annetussa määräajassa tai jos opiskelijaksi hyväksytty on antanut itsestään virheellisiä tietoja, eikä oikein tiedoin olisi oikeutettu saamaansa opiskelupaikkaan. Opiskelupaikka voidaan purkaa myös jo opintojen alettua. Hakijan ja opiskelijaksi hyväksytyn velvollisuus on seurata hakulomakkeella ilmoittamaansa sähköpostiosoitetta ja sinne saapuvia viestejä sekä toimia annettujen ohjeiden ja määräaikojen mukaisesti.
Käyttäjätunnusten aktivointi
Uudet opiskelijat saavat käyttäjätunnuksen, salasanan ja sähköpostiosoitteen käyttöönsä ennen opintojen alkamista (5.8. 2025 alkaen). Käyttäjätunnuksen aktivoimisesta saat myös automaattisen sähköpostiviestin, jossa ilmoitetaan SEAMK-tunnuksesi olevan aktivoitavissa. Automaattisähköpostia ei ole välttämätöntä odottaa, vaan voit aktivoida käyttäjätunnuksesi jo aiemmin. Mikäli käyttäjätunnuksen aktivointi ei onnistu, saat tunnukset opintojen alettua. Käyttäjätunnusta tarvitaan kirjauduttaessa ammattikorkeakoulun tietokoneille tai verkkoon. Sama tunnus on käytettävissä kaikilla ammattikorkeakoulun koneilla ja lähes kaikissa palveluissa.
Käyttäjätunnuksen aktivointipalvelu toimii suomi.fi-tunnistautumisella (pankkitunnukset) ja se on käytössä kun opiskelija on vahvistanut ottavansa opiskelupaikan vastaan ja ilmoittautunut syyslukukaudelle 2025. Palvelu edellyttää tietojärjestelmien käyttösääntöjen hyväksymistä. Käyttäjätunnus ja siihen liittyvä salasana ovat henkilökohtaisia ja jokaisen tulee aina käyttää kirjautumiseen omaa tunnustaan.
Aktivoi käyttäjätunnuksesi täällä »
Aktivoituasi SEAMKin tunnukset, ota käyttöön monivaiheinen tunnistautuminen (MFA). Monivaiheinen tunnistautuminen suojaa tietojasi paremmin.
Opiskelijavälinehankinnat
Uudelta opiskelijalta edellytetään, että hänellä on käytössään oma henkilökohtainen kannettava tietokone koko opiskelun ajan. Tietokoneessa on hyvä olla vähintään seuraavat ominaisuudet: prosessori-i5 tasoinen pc-kone, mielellään vähintään 8 GB muistilla.
Tekniikan alalla opiskeleville suositellaan lisäksi hankinnan yhteydessä huomion kiinnittämistä riittävän laadukkaaseen näytönohjaimeen. Käyttöjärjestelmäksi suositellaan Windows 11 -käyttöjärjestelmää.
Seinäjoen ammattikorkeakoulu tarjoaa opiskelijan käyttöön toimistosovelluspaketin (tekstinkäsittely, taulukkolaskenta ja esitysgrafiikka) maksutta opiskelun ajaksi.
Opiskelijakunta SAMO
Opiskelijakunta SAMO on kaikkien SEAMKin opiskelijoiden lakisääteinen edunvalvonta- ja palveluorganisaatio. SAMO toimii opiskelijoiden yhdyssiteenä, edistää opiskelijoiden asemaa yhteiskunnassa sekä lisää opiskelijoiden yhteistoimintaa ja osallisuutta korkeakouluyhteisössä.
SAMOn jäsenenä saat Slice-mobiiliopiskelijakortin, joka oikeuttaa valtavaan määrään erilaisia etuja ja alennuksia (mm. VR, Matkahuolto, KELAn ateriatuki, kaikki SAMOn ja Slicen paikalliset sekä valtakunnalliset jäsenedut). Lisämaksusta voit tilata muovisen AMK-opiskelijakortin, jonka RFID-sirulla ja viivakoodilla voit hyödyntää myös sähköisiä kampuspalveluita (esim. SEAMK Kirjasto, läppärilainaamo ja keskitetty tulostus).
SAMO tarjoaa jäsenilleen runsaasti monipuolista toimintaa, kuten liikuntapalveluita ja erilaisia tapahtumia. Yhteisöllisyys on opiskelijakunnan tärkeimpiä arvoja ja slogan kuuluukin “Kimpassa on kivempaa!”
Lisätietoja ja liittymisohjeet löytyvät SAMOn verkkosivuilta.
Koulutuskohtaiset aloitustiedot
Tietoja täydennetään toukokuun aikana, joten käythän tarkistamassa täydennetyt tiedot vielä ennen opintojen alkua.
Englanninkielisten koulutusten aloitustiedot löytyvät Information for new degree students -sivulta.
Kulttuurituottaja
- Opinnot alkavat orientaatiopäivällä 22.8. 2025 klo 9.00 Frami B:n auditoriossa (Kampusranta 9) Tilaisuudesta siirrytään tutoreiden johdolla lounaalle ja klo 12 auditorioon F110, jossa käsitellään tutkinto-ohjelmakohtaisia asioita kulttuurituotannon henkilökunnan ja tutoreiden johdolla. Orientaatiopäivä päättyy noin klo 15.00
- Maanantaina 25.8.2025 opinnot jatkuvat lukujärjestyksen mukaan (https://lukkarikone.seamk.fi/).
- Opintoryhmän tunnus on kutu25
- Lisätietoja: Opinto-ohjaaja Johanna Ikola johanna.ikola@seamk.fi; puh. 040 8682005 (lomalla 16.6.-3.8.2025)
Liiketalouden ala
- Opinnot alkavat maanantaina 25.8.2025 klo 17.00 Frami F, tila F144, Kampusranta 11, Seinäjoki
- Ryhmän MDIGI25 opetusta järjestetään parittomilla viikoilla ma-to klo 17.15–20.55
- Syksyn 2025 opinnot järjestetään hybridiopetuksena tai täysin Teamsissä
- Parillisilla viikoilla on kaikille monimuotoryhmille ylimääräistä tarjontaa
- Lukujärjestykset löytyvät 19.6. alkaen https://lukkarikone.seamk.fi (ryhmä mdigi25)
- Opetus jatkuu aloitusillan jälkeen lukujärjestyksen mukaisesti
- Opinto-ohjaaja Johanna Koivula lähettää lisätietoja opinnoista ja opetusjärjestelyistä ennen opintojen alkua. Johanna Koivula; johanna.koivula@seamk.fi; puh. 040 830 2400
- Opinnot alkavat uusien opiskelijoiden orientaatiopäivällä perjantaina 22.8.2025 klo 9.00, Frami B, auditorio, Kampusranta 9, Seinäjoki. Klo 11.00 siirrytään Frami F rakennukseen tutoreiden opastuksella lounaalle. Päivä jatkuu F-rakennuksen F128 auditoriossa klo 12.00
- Maanantaina 25.8.2025 opinnot jatkuvat lukujärjestyksen mukaisesti tilassa F128 ja tarkempi viikon aikataulu selviää orientaatiopäivänä. Ryhmäjaot lita25 A, B, C ja D tehdään ensimmäisen viikon aikana.
- Lukujärjestykset löytyvät 19.6. alkaen
- Lisätietoja: Opinto-ohjaaja Johanna Koivula; johanna.koivula@seamk.fi; puh. 040 830 2400
- Opinnot alkavat maanantaina 25.8.2025 klo 17.00 Frami F, tila F144, Kampusranta 11, Seinäjoki.
- Ryhmän MLITA25 opetusta järjestetään parittomilla viikoilla ma-to klo 17.15–20.55
- Syksyn 2025 opinnot järjestetään hybridiopetuksena tai täysin Teamsissä
- Parillisilla viikoilla on kaikille monimuotoryhmille ylimääräistä tarjontaa
- Lukujärjestykset löytyvät 19.6. alkaen https://lukkarikone.seamk.fi ja hakemalla ryhmää mlita25.
- Opetus jatkuu aloitusillan jälkeen lukujärjestyksen mukaisesti.
- Opinto-ohjaaja Johanna Koivula lähettää lisätietoja opinnoista ja opetusjärjestelyistä ennen opintojen alkua. Johanna Koivula; johanna.koivula@seamk.fi; puh. 040 830 2400
- Opinnot alkavat orientaatiopäivällä 22.8. 2025 klo 9.00 Frami B:n auditoriossa (Kampusranta 9). Tilaisuudesta siirrytään tutoreiden johdolla lounaalle ja sen jälkeen luokkaan F213, jossa aloitetaan opiskeluun orientoituminen. Aloituspäivän ohjelma päättyy n. kello 15.
- Maanantaina 25.8.2025 opinnot jatkuvat lukujärjestyksen mukaan (https://lukkarikone.seamk.fi/). Opiskeluryhmän tunnus on KITI25.
- Lisätietoja: opinto-ohjaaja Sari Mäkinen-Laitila; sari.makinen-laitila@seamk.fi; puh. 040 8680077 (lomalla 7.6.-3.8.2025)
Luonnonvara-ala
- Opinnot alkavat 22.8.2025 klo 11:00 Frami B-auditoriossa. Päivä jatkuu lounaan jälkeen tilassa F209 noin klo 16 asti.
- Ota mukaan aloituspäivänä henkilöllisyystodistus (ajokortti, passi, poliisiviranomaisen myöntämä henkilökortti tai kuvallinen Kela-kortti), muistiinpanovälineet, oma tietokone ja pankkikortti lounasta varten.
- Lisätietoja: Opinto-ohjaaja Eija Putula-Hautala, eija.putula-hautala@seamk.fi, puh. 040 830 3953
Ravitsemisala
MRESTO25S
Syksy 2025:
- Opinnot alkavat vko 34 ma 18.8.2025 klo 10 – ke 20.8.2025 (edellyttää läsnäoloa kaikilta).
- Ota mukaan tietokone, muistiinpanovälineet ja henkilötodistus. Lisäksi mahdolliset tutkinto- ja työtodistukset joko alkuperäisinä tai skannattuina.
- Opiskelijalla tulee olla asianmukainen työvaatetus (kokkitakki, mustat työhousut, esiliina, päähine, työkengät, kauluspaita). Työvaatteet hankitaan omakustanteisesti. Ne on mahdollista hankkia yhteistilauksena heti opintojen alettua. Vaatteet voi hankkia myös käytettynä.
Kaikille yhteiset päivät:
- vko 37 ja 39 pe etä
- vko 41 to läsnä, pe etä
- vko 43, 45, 47 ja 50 to-pe etä
Lisäksi niille, joilla ei ole alan ammatillista tutkintoa ja työkokemusta alalta (ruokaravintolat, suurkeittiöt, lounasravintolat, pitopalvelut yms.), läsnäoloa edellyttävät päivät ovat:
- vko 37 ja 39 ke-to
- vko 41 ke
- vko 43–50 ti-ke klo 8–16
Kevät 2026:
- vkot 4, 6, 8, 10 to-pe etä
- vko 14 ma-ti etä
- keväällä 1 päivä läsnä, ajankohta ilm. myöhemmin
Lisätietoja: Opinto-ohjaaja Eija Putula-Hautala, eija.putula-hautala@seamk.fi, puh. 040 830 3953
Sosiaali-ja terveysala
- Opinnot alkavat orientaatiopäivällä 22.8.2025 Frami B klo 9-15. Tarkemmat tilatiedot lisätään myöhemmin.
- Ruokailun jälkeen siirrytään Kampustalolle opinto-ohjaajan ja tutoreiden johdolla
- Opinnot jatkuvat maanantaina 25.8.25 lukujärjestyksen mukaisesti
- Lisätietoja: opinto-ohjaaja Marjut Koskela, marjut.koskela@seamk.fi, p. 040 6807190 (vapaajakso 14.6- 10.8.2025)
- Opinnot alkavat 25.8.2025 klo 9 Seinäjoki-sali
- Syksyn lähiopetusviikot ovat: 35,39,43,49
- Kevään lähiopetusviikot ovat 3,7,11,15,19
- Ota mukaan tietokone, muistiinpanovälineet ja henkilötodistus
- Lisätietoja: Pirjo Takala, pirjo.takala@seamk.fi, puh.0408302167, lomalla 7.6.-3.8.25
- Opinnot alkavat SEAMKin uusien opiskelijoiden orientaatiopäivällä perjantaina 22.8.2025. Tarkemmat tilatiedot lisätään myöhemmin.
- Ota mukaan tietokone, muistiinpanovälineet ja henkilötodistus
- Lisätietoja: opinto-ohjaaja Virpi Salo, virpi.salo@seamk.fi, p. 040-8300436 (ei tavoitettavissa 19.12.2024-1.1.2025)
- Opinnot alkavat torstaina 28.8.2025 kello 9.00. Tarkempi tilatieto lisätään myöhemmin.
- Ota mukaan tietokone, muistiinpanovälineet ja henkilötodistus.
- Lähipäivät ovat torstai ja perjantai.
- Lisätietoja: Virpi Salo; virpi.salo@seamk.fi (lomalla 7.6.-3.8.2025)
- Opinnot alkavat torstaina 28.8.2025 kello 9.00. Tarkempi tilatieto lisätään myöhemmin.
- Ota mukaan tietokone, muistiinpanovälineet ja henkilötodistus.
- Lähipäivät ovat keskiviikko ja torstai.
- Lisätietoja: Virpi Salo; virpi.salo@seamk.fi (lomalla 7.6.-3.8.2025)
- Opinnot alkavat orientaatiopäivällä 22.8.2025 Frami B auditoriossa klo 9
- Opinnot jatkuvat 25.8. klo 9 Seinäjoki-Salissa.
- Ota mukaan tietokone ja muistiinpanovälineet. Ryhmätunnus on SOS25B.
- Lisätietoja: opinto-ohjaaja Pirjo Takala, pirjo.takala@seamk.fi, p. 0408302167, lomalla 7.6.-3.8.
- Opinnot alkavat 25.8.2025 klo 9 Seinäjoki-salissa
- Syksyn lähiopetusviikot ovat: 35,39,43,47,50
- Kevään lähiopetusviikot ovat 4,10,14,21
- Ota mukaan tietokone, muistiinpanovälineet ja henkilötodistus
- Lisätietoja: opinto-ohjaaja Pirjo Takala, pirjo.takala@seamk.fi, p. 0408302167, lomalla 7.6.-3.8.
Tekniikan ala
- Opinnot alkavat 22.8.2025 klo 11:00-16.00 B-auditoriossa
- Lisätietoja: Jorma Mettälä jorma.mettala@seamk.fi, 040 830 7481 (lomalla 7.6. – 3.8.2025)
- Opinnot alkavat 22.8.2025 klo 11:00 Frami B-auditoriossa. Päivä jatkuu lounaan jälkeen tilassa F209 noin klo 16 asti
- Lisätietoja: opinto-ohjaaja Sarita Ventelä, sarita.ventela@seamk.fi, puh.040 680 7640
- Opinnot alkavat 22.8.2025 klo 11:00 B-auditoriossa. Ruokailun jälkeen siirrytään tilaan A350.1
- Ota mukaan henkilöllisyystodistus ja muistiinpanovälineet.
- KONE25A ja KONE25B opetus alkaa lukujärjestyksen mukaan. Tietokone vaaditaan. Huom. vaatimukset tietokoneelta.
- Lisätietoja: opinto-ohjaaja Ari Saunamäki ari.saunamaki@seamk.fi / 0408302441
- Opinnot alkavat kaikilla polkuryhmillä to 21.8. klo 16
- Kauhajoella Logistia, Teknologiapuisto 1, Tiimityötila Inno (2.krs)
- Kauhavalla Kauppatie 109, 3krs opetustila
- Seinäjoella Frami A, A350.1. Ryhmälle jaetaan kulkuluvat.
- Ota mukaan tietokone, muistiinpanovälineet ja henkilötodistus
- Lisätietoja: opinto-ohjaaja Jussi Yli-Hukkala jussi.yli-hukkala@seamk.fi / 040 831 9622
- Opinnot alkavat 22.8.2025 11-12.30 Frami B auditoriossa ja jatkuvat Frami A 440.2 klo 12.30 -16.00
- Ota mukaan tietokone, muistiinpanovälineet ja henkilötodistus
- Rakennustekniikassa käytettävät ohjelmistot edellyttävät Windows-käyttöjärjestelmää
- Lisätietoja: opinto-ohjaaja Anne Vuokila 040 830 1334 anne.vuokila@seamk.fi (lomalla 7.6. – 3.8. 2025)
- Opinnot alkavat22.8.2025 klo 11:00 B-auditoriossa ja jatkuvat samassa tilassa klo 16.00 asti
- Ota mukaan tietokone, muistiinpanovälineet ja henkilötodistus
- Lisätietoja: opinto-ohjaaja Jorma Mettälä jorma.mettala@seamk.fi / 040 830 7481 (lomalla 7.6. – 3.8.2025)
- Opinnot alkavat 22.8.2025 11,00 – 12.30 Frami B auditoriossa ja päivä jatkuu klo 12.30 -16.00 Frami A 440.5
- Ota mukaan tietokone, muistiinpanovälineet ja henkilötodistus
- Rakennustekniikassa käytettävät ohjelmistot edellyttävät Windows 11-käyttöjärjestelmää
- Lisätietoja: opinto-ohjaaja Anne Vuokila 040 830 1334 anne.vuokila@seamk.fi (lomalla 7.6. – 3.8. 2025)
YAMK
- Etäwebinaari, josta myös tallenne 21.8.2025 klo 15-17
- Lukujärjestykset julkaistaan viimeistään juhannuksen jälkeen uusiopiskelija-sivustolla ja lähetetään opiskelijoille sähköpostiin elokuun alussa
- Etäwebinaari ei korvaa orientaatiopäivää, jonka aikana mm. ilmoittaudutaan opinnoille. Orientaatiopäivään osallistuminen on erityisen suositeltavaa. Opinnot jatkuvat kaikissa tutkinto-ohjelmissa perjantaina 29.8. lukujärjestyksen mukaisesti
- Lisätietoja: Master School opinto-ohjaaja Essi Hauta, essi.hauta@seamk.fi, 0408301262 (poissa 7.-31.7.2025)
- Etäwebinaari, josta myös tallenne 21.8.2025 klo 15-17
- Lukujärjestykset julkaistaan viimeistään juhannuksen jälkeen uusiopiskelija-sivustolla ja lähetetään opiskelijoille sähköpostiin elokuun alussa
- Etäwebinaari ei korvaa orientaatiopäivää, jonka aikana mm. ilmoittaudutaan opinnoille. Orientaatiopäivään osallistuminen on erityisen suositeltavaa. Opinnot jatkuvat kaikissa tutkinto-ohjelmissa perjantaina 29.8. lukujärjestyksen mukaisesti
- Lisätietoja: Master School opinto-ohjaaja Essi Hauta, essi.hauta@seamk.fi, 0408301262 (poissa 7.-31.7.2025)
- Etäwebinaari, josta myös tallenne 21.8.2025 klo 15-17
- Lukujärjestykset julkaistaan viimeistään juhannuksen jälkeen uusiopiskelija-sivustolla ja lähetetään opiskelijoille sähköpostiin elokuun alussa
- Etäwebinaari ei korvaa orientaatiopäivää, jonka aikana mm. ilmoittaudutaan opinnoille. Orientaatiopäivään osallistuminen on erityisen suositeltavaa. Opinnot jatkuvat kaikissa tutkinto-ohjelmissa perjantaina 29.8. lukujärjestyksen mukaisesti
- Lisätietoja: Master School opinto-ohjaaja Essi Hauta, essi.hauta@seamk.fi, 0408301262 (poissa 7.-31.7.2025)
- Etäwebinaari, josta myös tallenne 21.8.2025 klo 15-17
- Lukujärjestykset julkaistaan viimeistään juhannuksen jälkeen uusiopiskelija-sivustolla ja lähetetään opiskelijoille sähköpostiin elokuun alussa
- Etäwebinaari ei korvaa orientaatiopäivää, jonka aikana mm. ilmoittaudutaan opinnoille. Orientaatiopäivään osallistuminen on erityisen suositeltavaa. Opinnot jatkuvat kaikissa tutkinto-ohjelmissa perjantaina 29.8. lukujärjestyksen mukaisesti
- Lisätietoja: Master School opinto-ohjaaja Essi Hauta, essi.hauta@seamk.fi, 0408301262 (poissa 7.-31.7.2025)
- Etäwebinaari, josta myös tallenne 21.8.2025 klo 15-17
- Lukujärjestykset julkaistaan viimeistään juhannuksen jälkeen uusiopiskelija-sivustolla ja lähetetään opiskelijoille sähköpostiin elokuun alussa
- Etäwebinaari ei korvaa orientaatiopäivää, jonka aikana mm. ilmoittaudutaan opinnoille. Orientaatiopäivään osallistuminen on erityisen suositeltavaa. Opinnot jatkuvat kaikissa tutkinto-ohjelmissa perjantaina 29.8. lukujärjestyksen mukaisesti
- Lisätietoja: Master School opinto-ohjaaja Essi Hauta, essi.hauta@seamk.fi, 0408301262 (poissa 7.-31.7.2025)
- Etäwebinaari, josta myös tallenne 21.8.2025 klo 15-17
- Lukujärjestykset julkaistaan viimeistään juhannuksen jälkeen uusiopiskelija-sivustolla ja lähetetään opiskelijoille sähköpostiin elokuun alussa
- Etäwebinaari ei korvaa orientaatiopäivää, jonka aikana mm. ilmoittaudutaan opinnoille. Orientaatiopäivään osallistuminen on erityisen suositeltavaa. Opinnot jatkuvat kaikissa tutkinto-ohjelmissa perjantaina 29.8. lukujärjestyksen mukaisesti
- Lisätietoja: Master School opinto-ohjaaja Essi Hauta, essi.hauta@seamk.fi, 0408301262 (poissa 7.-31.7.2025)
Infotilaisuus opintojen ja urheilun yhdistämisestä SEAMKissa 22.9.2025
Tule kuulemaan lisää opintojen ja urheilun yhdistämisestä SEAMKissa maanantaina 22.9.2025 klo 16–17 luokassa F209.
Jos olet SEAMKin monimuoto-opiskelija, on sinulla mahdollisuus osallistua tilaisuuteen etänä Teamsin kautta (tiedustelut: johanna.koivula(at)seamk.fi).
Kuulet infossa opintojen ja tavoitteellisen urheilun yhdistämisestä, urheiluopinnoista ja yhteistyökuvioista valmennuksen osalta.
Paikalla ovat Etelä-Pohjanmaan Urheiluakatemian valmennuskoordinaattori Jarno Ihme ja SEAMKin urheiluakatemiayhteyshenkilö Johanna Koivula.
Uuden opiskelijan Digistarttipaketti
Uudet opiskelijat voivat suorittaa jo ennen opintojen alkamista SEAMKin Digistarttipaketti -kurssin, joka on osa ensimmäisen vuoden opintoja. Kurssin suorittamiseksi SEAMKin käyttäjätunnukset tulee olla aktivoituna (ks. lisätietoa tämän sivun alusta).
SEAMKin Digistarttipaketti auttaa opiskelijaa ottamaan käyttöön ja hyödyntämään korkeakouluopiskelussa tarvittavia sähköisiä välineitä, laitteita, ympäristöjä ja menettelyjä. Itseopiskeluaineiston avulla opiskelijat voivat itsenäisesti perehtyä SEAMKin tietojärjestelmiin joita ovat mm. Peppi, Moodle ja M365-palvelu.
Digistarttipaketin osaamistavoitteet ovat:
- Opiskelija tunnistaa eri järjestelmät (Peppi, Intra, Finna, Moodle, EXAM ja M365)
- Opiskelija osaa kirjautua järjestelmiin ja hallitsee eri järjestelmien alkeet
- Opiskelija osaa muuttaa tarvittaessa omia yhteystietojaan eri järjestelmissä
Edeltäviä opintoja ei tarvita. Linkki kurssiin löytyy tästä: Uuden opiskelijan digistarttipaketti. Kurssiavainta ei tarvita. Liity kurssille ja lue lisätietoa digistarttipaketin suorittamisesta avaamalla kohta “Digistarttipaketin ohjeet”.
Ruokailu kampuksella
Sodexon ravintola Frami F:ssä: katso aukioloajat ja tarkempaa tietoa Sodexon sivuilta.
Ravintola ja kahvila Kampustalo: katso aukioloajat ja tarkempaa tietoa Sodexon sivuilta.
Ateriatukikortin voit halutessasi hakea Frami F -rakennuksen 2. kerroksen palvelupisteeltä.
Saapuminen SEAMKiin
Yhteystiedot-sivulta näet kampusten sijainnit kartalla ja löydät tietoa SEAMKin kampusalueen pysäköinnistä.
Aloituspäivien ajaksi pysäköinnin valvonta on keskeytetty alla listatuilla pysäköintialueilla. Näillä alueilla voit siis pysäköidä ilman pysäköintilupaa:
- Juhonkatu 5 (hiekkaparkki ja H-labran edusta)
- Areenan parkkialue
- Kampustalon pysäköintialueet (Kalevankatu 35/Keskuskatu 32)
- Frami F:n edessä olevat 2h-kiekkopaikat
Huomaathan silti, että väärin pysäköintiä valvotaan myös opintojen aloituspäivien aikana.
Alueella pysäköintipaikkoja on rajoitettu määrä. Kampusalueelle pääset kätevästi myös pyörällä.
Opiskelukyvyn tukeminen SEAMKissa
SEAMKissa opiskelukyvyn tukemiseen osallistuu koko henkilökunta. Opiskelijat voivat kertoa mahdollisista haasteistaan ja tuen tarpeistaan matalalla kynnyksellä opettajalle, ryhmänohjaajalle tai opinto-ohjaajalle. Tarvittaessa saatavilla ovat lisäksi ammatillisten erityisopettajien, korkeakoulupastorin ja opintopsykologin palvelut. Palvelut ovat luottamuksellisia ja maksuttomia.
Ammatilliset erityisopettajat
Jos opiskelija epäilee, että hänellä on lukemiseen tai kirjoittamiseen liittyvä vaikeus, tai oppimisvaikeus on todettu jo aiemmin, opiskelija voi olla suoraan yhteydessä ammatilliseen erityisopettajaan Pia-Mari Riihilahteen (pia-mari.riihilahti(a)seamk.fi) tai Päivi Uittiin (paivi.uitti(a)seamk.fi). Päivi Uitti toimii myös neuropsykiatrisena valmentaja.
Korkeakoulupastori
Aila Jaakkola on SEAMKin korkeakoulupastori, korkeakoulupastori tukee opiskelijan kokonaisvaltaista hyvin-vointia. Voit Ailan kanssa jutella huolista, unelmista ja peloista, ja kaikesta muustakin mielen päällä olevista asioistasi. Voit varata Ailalle ajan sähköisestä kalenterista, löydät siihen linkin SEAMK intrasta Opiskelijat -> Opiskelijan hyvinvointi -> Korkeakoulupastorin palvelut. Ailan työhuone on Framin A-talossa, 4. krs, A410.1. aila.jaakkola(a)seamk.fi, +358 445806651.
Opintopsykologi
SeAMKissa on oma opintopsykologi Anne-Mari Maunumaa, jolle on mahdollista varata sähköisesti aika. Opintopsykologi auttaa opintojen etenemisessä ja mieltä askarruttavissa asioissa. Käynti opintopsykologilla on luottamuksellinen, vapaaehtoinen ja maksuton. Yksi tapaaminen kestää 45 minuuttia. Opintopsykologin työhuone on Framin A-talossa, 4. krs, A410.1. Ensimmäisellä kerralla sovitaan jatkotapaamisista. Opintopsykologilla on mahdollisuus käydä 1–3 kertaa. Lisätietoja löytyy intrasta kohdasta SEAMK Intrasta Opiskelijat -> Opiskelijan hyvinvointi -> opintopsykologi.
Opinnot ojennukseen -klinikka
Opinnot ojennukseen -klinikka on paikka, jossa voi miettiä rästejä kuntoon ja puuttuvien opintojen suorittamista. Siellä voi myös pohtia opinnäytetyöhön liittyviä asioita ja saada hinausta ja tuuppausta opinnoissa. Klinikka järjestetään syyslukukaudella viikoittain, keväällä hieman harvemmin. Klinikalla voi tavata molemmat ammatilliset erityisopettajat, opintopsykologin ja korkeakoulupastorin. Klinikkapäivistä tulee aina viestiä sähköpostilla. Klinikka on lukuvuoden ajan lähes joka perjantai. Paikka ja aika tarkentuu kaikille opiskelijoille lähetettävässä sähköpostiviestissä.
Opiskeluterveydenhuolto YTHS
Vuodesta 2021 alkaen ammattikorkeakoulututkintoa tai ylempää ammattikorkeakoulututkintoa suorittavat opiskelijat ovat oikeutettuja Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiön eli YTHS:n palveluihin. Jos ilmoittaudut läsnä olevaksi opiskelijaksi, sinun pitää maksaa terveydenhoitomaksu Kelalle. Sinulle ei lähetetä laskua, vaan maksu pitää maksaa oma-aloitteisesti. Näin maksat korkeakouluopiskelijan terveydenhoitomaksun. Lue lisää YTHS:n palveluista.
Jos sosiaaliturvastasi vastaa toinen EU- tai Eta-maa, Sveitsi, Iso-Britannia tai Pohjois-Irlanti, sinun ei tarvitse maksaa terveydenhoitomaksua, mutta sinun täytyy olla yhteydessä Kelaan. Voit kuitenkin käyttää YTHS:n palveluita. Lue ohje Kelan sivuilta.
Hyödyllisiä linkkejä
Tietoa mm. opiskelijakunta SAMOsta, kirjastopalveluista, opiskelijaterveydenhuollon palveluista ja asumisesta löydät alla olevista linkeistä.