Monikulttuurinen työyhteisö -koulutuspäivä 22.10.2025

#

Elämme yhä monikulttuurisemmassa yhteiskunnassa, ja tämä rikkaus heijastuu myös sosiaali- ja terveysalan asiakaskuntaan ja työyhteisöihin. Miten voimme parhaiten hyödyntää tätä moninaisuutta ja luoda entistä parempaa työyhteisöä ja innostavampaa työympäristöä?

Tervetuloa koulutuspäiväämme, jossa syvennymme monikulttuurisen työyhteisön mahdollisuuksiin ja haasteisiin sote-alan toimintaympäristöissä.

Koulutus järjestetään keskiviikkona 22.10.2025 klo 9-14.25 Seinäjoen ammattikorkeakoulun Frami F -rakennuksessa, auditoriossa F128 (Kampusranta 11, Frami F, Seinäjoki).

Ohjelma

  • klo 9.00-9.05 Tervetuliaissanat ja seminaarin avaus, SEAMK
  • Klo 9.05-9.55 Maahanmuuttotaustainen kollega tiimiin – mitä meidän on hyvä tietää?, Terhi Voltti, Projektipäällikkö, hoitotyön lehtori.
  • Klo 9.55-10.10 Tauko
  • Klo 10.10-11.05 Kansainvälinen osaaja työyhteisön jäsenenä, Eija Rannikko, sairaanhoitaja Yamk (vanhustyö), Hoivakodin johtaja Attendo Kuninkaanhaka (Pori)
  • Klo 11.05-11.45 Kokemuksia monikulttuurisuudesta hyvinvointiyhteiskunnassa, Bahria Korpela, omavalmentaja, Työllisyyspalvelut TyöLakeus, Seinäjoen kaupunki
  • Klo 11.45-12.30 Lounas (omakustanteinen)
  • Klo 12.30-13.30 Muistiopas-hanke; eri kieli- ja kulttuuritaustaisten muistisairaiden ja läheisten tukeminen, monikulttuurisen muistityön kehittäminen ja vahvistaminen, Sven Claes, Muistiliitto
  • Klo 13.30-14.00 Paneelikeskustelu monikulttuurisen työyhteisön teemalla
  • Klo 14.00-14.15 Koulutuspäivän palaute ja päätös

Ilmoittautuminen

Ilmoittaudu koulutukseen tästä linkistä viimeistään 8.10.2025.

Tervetuloa mukaan maksuttomaan koulutuspäivään kehittämään ja päivittämään osaamistasi!

Koulutuspäivän järjestää Seinäjoen ammattikorkeakoulun vanhustyön moniammatillinen asiantuntijaryhmä.

Koulutus on maksuton.

Lisätietoja: Katri Turunen, katri.turunen(at)seamk.fi